Güncel

Anneee Senin Zamanında Terör Var Mıydı?

ipekile
Tarafından Yazılmıştır ipekile

Terör kelimesini her gün kullanır olduk. Hayatımızın bir parçası haline geldi adeta. Ülke, şehir, dil, din tanımayan bu illetten yetişkinler olarak nasıl kurtuluruz diye düşünürken kendimizi çaresiz olarak hissediyoruz.Herkes her gün her saat bu konuyu konuştukça haberleri izledikçe beyinler daha da karışıyor. Daha da içinden çıkılmaz hale geliyor. En çok duyduğumuz cümleler de şunlar; “Çocuklara üzülüyoruz!” 

Hayallerin doruğunda yaşayan çocuklarımızı peki terör nasıl etkiliyor? Size sorduklarında siz terörü nasıl anlatıyorsunuz çocuklarınıza? İster istemez olanın bitenin farkında yeni nesil çocukları. 13 yaşında bir ergen annesiyim. Ve geçtiğimiz günlerde beklemediğim yerden bir soruyla karşılaştım. Emir sordu; “Annee senin zamanında terör var mıydı?”,  “Yoktu annecim!” dedim sesim titreyerek. “Biz çok şanssızız o zaman…” diye cevabımı aldım. Her yerde konuşulan bu konuya artık o da hakimdi. Televizyon, okul, sosyal medya, arkadaşlarından öğrenmeleri gerekenden çok daha fazlası belki belki de yalan yanlış bilgilerle doluyor kafaları ve korkuyorlar.

En nihayetinde gelecekle ilgili sınırsız hayalleri umutları varken ya metroya binince ölürsek düşüncesi de vardır düşüncelerinde. Terör konusunu anlatmak gerçekten zor. Neyi ne kadar anlatmamız gerektiğini tabii ki çocuğun yaşı belirliyor. Oğluma yaptığım ilk açıklama;  “Güvenlik güçleri, polis, asker bu ülkeyi koruyor. hem de canından olmak pahasına koruyor.” demek oldu. Ama onların koruduğunu bildiği halde benden duyması kedisini güvende hissetmesini sağladı. Uzmanlar her zaman derler ki; çocuklar rutin sever.

Onların hayatı hep aynı olursa biz ebeveyn olarak rutini bozmamaya çalışırsak onlar için hayat hep normal olur. Biz yetişkinler her konuda olduğu gibi onlara örnek olursak bu türlü krizlerle nasıl başa çıktığımız onların hayal dünyasını duygu durumunu direkt etkiler. Her türlü duyguyu sünger gibi içlerine çeker çocuklar. O yüzden bizler onların karşısında daha çok çalışan, daha çok üreten ve daha fazla olumlu şeyler konuşan ebeveynler olmalıyız.

Çünkü hayat devam ediyor…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

ipekile

ipekile

Sosyal yönü kuvvetli, iletişimde olmaya bayılan, teknoloji meraklısı, bildiğini paylaşmak için dünyaya gelmiş, kocasına aşık, Emir ve Almir’ine düşkün, ailesine bağlı, arkadaşlarını seven, okul öncesi öğretmeni bir anneyim.

Yorum Yap

error: İpek İle\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'de Sağ Tuş Yasak :)