Anne & Çocuk Tavsiye

Çocuğumuza Beslenme Alışkanlığını Dengeli Besleyerek Öğretebiliriz!

ipekile
Tarafından Yazılmıştır ipekile

Biz anneler hamile olduğumuzu öğrendiğimiz andan itibaren bebeğimiz için yediklerimize dikkat etmeye başlarız. Bebeğimiz dünyaya geldikten sonra altın standart anne sütünü en doğru şekilde vermek için de  beslenmemize oldukça dikkat ederiz. Ek gıdaya geçişle birlikte yeni lezzetlerle tanışan bebeklerin artık damak tadı ve beslenme alışkanlığı yavaş yavaş oturmaktadır.

1-2 yaş çocuklarının tüketmeleri gereken, günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve şeker grubu gıdalardır. Küçük yaşta sağlayacağımız beslenme alışkanlığı, ileri yaşlarda oluşabilecek bir çok hastalığı da önler. Tabii ki biz ebeveynlerin de model oluşturması şart bu konuda.

Bebek beslenmesinde tahılın önemi büyük. Daha doğrusu Türk toplumunun temel besin grubu değil midir tahıllar? Enerjimizin çoğunu tahıllardan alırız. B grubu vitamin açısından zengin oldukları için beslenmede önemli bir yer tutar tahıllar ve tahıl ürünleri. Mineraller, karbonhidratlar ve az miktarda yağlar da olmazsa olmazıdır beslenmenin.

1 yaş sonrası dönemde her annenin ortak konusu; “Bebeğim çok iştahsız!” 1 yaş sonrası büyüme hızı daha yavaşladığından bu durum iştahsızlığa yol açıyor. Belki de biz ebeveynlerin iştahsızlık olarak algıladığı bu dönem çoğu çocuk için normal.

Ebeveynlerin bilgilendirilmesi çok önemli.  “Hero Baby ile Aile Çocukla Başlar.” seminerlerimde bebek beslenmesinde tahılın öneminden bahsediyorum. Seminere gelen anneler  “Sütlü Meyveli 8 Tahıllı ” ek gıdayla tanışıyorlar. Bunun yanı sıra günde 1 öğün tahılı her bebeğin tüketmesi gerektiği gerçeğini öğrenerek ayrılıyorlar. Hassas sindirim sistemi için uygun ve oldukça doyurucu bir o kadar da lezzetli mi lezzetlidir tahıl.

Yazar Hakkında

ipekile

ipekile

Sosyal yönü kuvvetli, iletişimde olmaya bayılan, teknoloji meraklısı, bildiğini paylaşmak için dünyaya gelmiş, kocasına aşık, Emir ve Almir’ine düşkün, ailesine bağlı, arkadaşlarını seven, okul öncesi öğretmeni bir anneyim.

Yorum Yap

error: İpek İle\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'de Sağ Tuş Yasak :)