Anne & Çocuk Tavsiye

Doğum çantasının olmazsa olmazları

ipekile
Tarafından Yazılmıştır ipekile

Doğum çantası, başka bir deyişle hastane çantası, başka başka bir deyişle ise çantanı hazırladın mı? Hamileliğin 32. ve  34. haftaları arasında hazırlıklar daha doğrusu çanta hazırlıkları başlanmalı. 32. haftamda ben çantamı hazırlayıp kapının kenarına koymuştum desem. Çünkü kendimi öyle rahat ve güvende hissediyordum tarihim belli olduğu halde çantam hazır ve nazır hastane yolunu bekliyordu. Doğum çantanızı hazırlarken gereksiz şeylerde koyacaksınız bavula ama ben ikinci doğumda daha tecrübeliydim neler mi koydum bavula buyrun benim bavulun listesi;

 • 3 adet gecelik ve sabahlık veya pijama. Ama 3 adet anca yetiyor.(önden düğmeli tercih edin)
 • Terlik: Giyilmesi rahat olması lazım süsü tabiki olsun ama topuğu asla. Eve geldiğinizde terliğinizi yıkamadan giymeyin.
 • Kişisel bakım ürünleri: tatillere götürdüğünüz makyaj çantanız içinde diş macunu, diş fırçası, deodorant (roll on ve kokusuz olsun) saç fırçası.
 • Hijyenik ürünler: Buzdolabı poşeti mutlaka olsun çantanızda, meme ucu kremi, kadın pedini ve göğüs pedini de unutmayalım.
 • İç çamaşırı: Hastanede 2 veya 3 gün kalacağınızı düşünürseniz fazlaca iç çamaşırı lazım size. Artık kullan at olan tek kullanıma uygun külotlar var onlardan edinin, 3 adet emzirme sütyeni (siyah ,beyaz, ten rengi) 3 adet çorap ve vücut havlunuzuda koyun çantanıza.
 • Elektroniksiz asla: Telefonunuzun şarj aletini, yedek şarjını, fotoğraf makinenizi aman unutmayın.
 • Belgeler: Sigorta kartınızı, kimliğinizi, 9 ay boyunca gittiğiniz doktor kontrolleri belgelerini de atın çantaya.
 • Hastane çıkışı kıyafeti: Valla ben gittiğim kıyafetimle geri dönmüştüm çünkü tertemizdi. Rahat olan sevdiğiniz bir kıyafetinizi alın sizde yanınıza. Zaten mucize olmuyor gayet rahat tekrar giyebiliyorsunuz:)

Bebeğinizin çantasının olmazsa olmazları;

 • Bakım seti: Islak mendil, bebek bezi, emzik, ağız silme tülbenti.
 • Kıyafet: Tabii ki hastane çıkışı. Body, yelek, zıbın, şapka, eldiven, ve kirli çamaşır torbası.
 • Eve gelirken; bebek battaniyesi ve oto koltuğu gerekli.

Not: Lohusalığın en önemli aksesuarıdır kırmızı saç bandı ama benimki maviydi.

Bebeğiniz göbeği düşene kadar banyo yapmayacağı için bebe şampuanı yazmadım listeye.

Parfüm almayı unutun çünkü bebeğinize zararlı olabilir keskin koku.

Eğer 2. bebeğinizi dünya getiriyorsanız abla yada abi olan ilk çocuğunuza da sürpriz bir hediye almalısınız. Abla veya abi olma hediyesini hayatı boyunca unutmaz emin olun.

Yanınızda kalacak refakatçinizinde bavulunu hazırlamasını söylemeyi unutmayın derim:)

 

 

 

Yazar Hakkında

ipekile

ipekile

Sosyal yönü kuvvetli, iletişimde olmaya bayılan, teknoloji meraklısı, bildiğini paylaşmak için dünyaya gelmiş, kocasına aşık, Emir ve Almir’ine düşkün, ailesine bağlı, arkadaşlarını seven, okul öncesi öğretmeni bir anneyim.

Yorum Yap

error: İpek İle\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'de Sağ Tuş Yasak :)