Röportajlar

Elif Güvendik: Onun hayatı, onun düzeni, onun mutluluğu herşey Alisa için!

ipekile
Tarafından Yazılmıştır ipekile

Yıllardır Elifnağme olarak tanıdığımız, ekranların en güleryüzlü sunucusu ve Alisa‘nın annesi Elif Güvendik‘le hamilelik, annelik ve daha fazlasını konuşurken zamanın nasıl geçtini anlamadım. Enerjisi, anneliği ve yeni programı hakkında herşeyi ben öğrendim sıra sizde 🙂

Ne zaman anne oldunuz?

Dünyanın en güzel duygusuyla 24 Temmuz 2014’de tanıştım. 

Alisa değişik bir isim kim buldu, anlamı nedir?

İsim işi gerçekten çok zormuş. Cinsiyet belli olmadan önce erkek mi kız mı merakıyla birlikte ismi ne olmalı diye düşünüp işin içinden çıkamadım. Cinsiyet belli olsun o zaman düşünmeye başlarım diye sakinleştim. Programlarımda isim analizcileriyle  bir araya çok geldiğim için isimlerin anlamlarının hayatı etkilediğini biliyordum. Bir yandan kitapları karıştırırken diğer yandan çevremdeki herkes isim önerilerinde bulunuyordu. Tam o sırada arkadaşlarımızdan biri “Alisa” dedi. Bende popüler olan isim istemiyordum. Çok hoşuma gitti “Alisa”. Aslında ben “Altın” olmasını istiyordum kızımın isminin benim gibi sarışın olacak ve “Altın Kızım” diye seveceğim onu deyip duruyordum. Ama ailede herkes çok karşı çıktı  “Koyarsan bu ismi hiç birimiz söylemeyiz” bile dediler. Ama aklım “Altın” isminde kalmadı değil. Alisa’nın anlamı asil ve soylu demek. Hem Türkçe kökenli hemde baş harfi A ile başlıyor. İsmin içinde A harfinin çok olması ve baş harfi A ile başlayan isimler çok şanslı ve bereketli insanlar olurlarmış. Yani A’ların çok olması ve baş harfi A olması önemli.

Hayatınızı Alisa’dan önce ve Alisa’dan sonra olarak bölersek neler değişti, neler eklendi?

Çok şey değişti.(gülüşmeler) Sosyalliğim eksildi ama tamamen kendi isteğimle oldu bu durum. Ona çok zaman ayırmamdan değil zaman ayırmak istememden dolayı. Alisa’yla bir şeyler yapmanın dışında başka şeyler yapmak istememeye başladım.

Ne kadar süre emzirdiniz? Nasıl bir duygu emzirmek?

Doğduğu ilk günlerde çok uykusuz bir bebekti. 1,5 sene emzirdim ve birbirimize çok bağlandık bu süreçte. Emzirme sürecinde uyku problemi oldukça yaşadık. Hatta Uyku Danışmanından eğitim aldık. Uykuya dalmasıyla birlikte emmek için uyanması bir oluyordu artık ben halüsinasyonlar görmeye başlamıştım. Doktoruyla bu durumu konuştuğum zaman bırakın artık gece uykusu uyuması şart kendisinin ve organlarının dinlenmeye ihtiyacı var dedi. Ve emzirmeyi kestim. Bana kalsa 2 sene emzirirdim ama uykusunun da düzene girmesi için 1.5 yıl emzirdim.

Pimpirikli mi yoksa rahat bir anne misiniz?

Aslında ikisinin ortasıyım. Ne o kadar çok pimpirikli ne de rahatım. Pimpirikli olmamak için uğraşıyorum. Rahat zaten olmam imkansız. Çok dikkatliyim gözüm hep Alisa’nın üzerinde çünkü şu sıralar tam bir saatli bomba, inanılmaz hareketli. Bende aynısıymışım küçükken 🙂 Sürekli peşindeyim ama kısıtlayıp, sıkmıyorum gözetim altında özgür özgür dolaşıyor. 

Hamilelikte yemekle aranız nasıldı? Doğum kiloları hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Hamileliğim öncesinde kilo verme planlarım vardı. Ama maalesef kilo veremeden hamile olduğumu öğrendim. Öğrendiğim an çok kilo alırım düşüncesi sardı. Ama düşüncelerimin aksine 9 ay boyunca  9 kg aldım. Sadece karnım vardı derler ya evet sadece karnım vardı benim:) Alisa ise 3450 kg doğdu. Çok sağlıklı beslendim ve çok yürüdüm. 9. aya geldiğimde kasıklarımın ağrısından yürüyemez olmuştum. Abur cubur dediğimiz şeylerin hiç birini canım istemedi. Ama turşusuz tabii ki olmaz çok turşu yedim. Alisa’da çok seviyor turşuyu bu arada ( gülüşmeler) Keyifli ve rahat bir hamilelik geçirdim. Bodrum’da ailemle yazımı geçiriken doğum için İstanbul’a geldim. Aslında normal doğum istiyordum ama şartlar uygun olmadı. Sezaryenle dünyaya getirdim kızımı. Hamileliğim ve doğumum çok şanslıyım ki çok kolay oldu. Hemşireler eldivenlerini giyerken doğumhanede Sevgili Doktorum Kaan Kocatepe, Alisa’yı kucağıma verdi. 

Ne zaman çalışmaya başladınız?

Aslında hamileyken bile işe gittim. Kimsenin haberi yoktu hamile olduğumdan bir ödül gecesinin sunuculuğunu yapmak için Ankara’ya gitmiştim. Çalışmayı bırakmadım hafif hafif çalıştım hep. Şimdi artık başlıyorum. Elifnağme geri geliyor. Digitürk 29. kanalda tv 360’da sabah programı. Her gün bir magazin yorumcumuz olacak yani magazinle başlayıp müzikle devam edecek, eğlenceli bir sabah programı olacak Elifnağme.

Kızınıza en sık kullandığınız sözcük hangisi?

Kıvırcığım diyorum 🙂 Çünkü, kıvır kıvır saçları var. Aşkım, kızım, canım, tatlım kısacası bütün sevgi sözcüklerini söylüyorum 🙂

Uyku rutininiz var mı?

Emzirme sırasında ve emzirme sonrasında uyku danışmanıyla çalıştım. Ama beceremedim, başarılı olamadım çünkü biraz bile olsa ağlatmak gerekiyordu zaman zaman bu durum bana uymadı. Alisa, çok güleryüzlü ve neşeli bir çocuk canı acımadığı sürece ağlamaz. Uyuması içinde ağlatmaya dayanamadım. Uyku rutinimiz şu şekilde; inek sütü içmediği için devam sütünü içip, pışpışla kucakta uyumayı seviyor.

Yeni evli çiftlerin ne zaman çocuk sahibi olması sizce doğru?

Hemen değil! (gülüşmeler) Çocuk sahibi olmak dünyanın en güzel duygusu. Tam bir aile oluyorsun. Ama evlilikte biraz eşlerin birbirleriyle zaman geçirmesi çok önemli. Bu zaman diliminden sonra aile olmak bence daha sağlıklı.

Yazar Hakkında

ipekile

ipekile

Sosyal yönü kuvvetli, iletişimde olmaya bayılan, teknoloji meraklısı, bildiğini paylaşmak için dünyaya gelmiş, kocasına aşık, Emir ve Almir’ine düşkün, ailesine bağlı, arkadaşlarını seven, okul öncesi öğretmeni bir anneyim.

Yorum Yap

error: İpek İle\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'de Sağ Tuş Yasak :)