Anne & Çocuk Tavsiye

Yaz sıcaklarında hamilelik

ipekile
Tarafından Yazılmıştır ipekile

Havalar oldukça sıcak, gündüz dışarıda gezmek gece evde uyumak bugünlerde pek bir zor. Neyse ki asrın icadı klima var da yaz kış püfür püfür geçiyor. Klima da ne kadar sağlıklı serinletiyor bizi tartışılır tabii. Böyle sıcaklarda en çok hamilelere üzülürüm özellikle 9. aya doğru yaklaşmış gebeler çok zorlanırlar hem vücut ağırdır hemde ter üstüne ter.

Emir’i yazın ortasında yani 27 temmuzda doğurmuştum. İlk hamilelikten dolayı dünyanın en sıcak günleriydi Nisan ayından itibaren benim için günler. Almir’de ise temmuz ayında öğrenmiştim gebeliğimi tam hayat lay lay loommmken birden bulanmaya başladı içim. Uyku ve bulantı en iyi arkadaşım oluverdi sıcaklarla birlikte. Hamileliğin ilk ve son aylarını sıcaklarla geçiren biri olarak benden size birkaç tavsiye;

  • Bol su sık duş!

Elinizde su şişesiyle gezip ara sıra başınızdan aşağı suyu dökebilirsiniz. Şaka bir yana bol su içip ılık suyla duş alırsanız baş dönmesi, mide bulantısı, ani sıcak basmaları yaşamazsınız. Eğer su içmeyi pek sevmiyorsanız suyunuzu renklendirip içmeyi deneyin nane yaprakları, limon yada elma dilimleri lezzetli ve renkli kılacaktır suyu. Son aylara doğru yatmadan önce fazla su içmezseniz tuvalete gitme ihtiyacı gece fazla duymazsınız.

  • Ayak ve el masajı!

Hamilelik deyince ilk aklıma gelen vücuttaki ödemler. Ayaklar ve eller davul gibi şişer tabii bu çok normal ama sıcaklar ayaklarımıza iyi gelmez. Öncelikle ayakkabı ve terlik seçimine dikkat edin ilk hamileliğimde 37 olan ayağım  9. ayın sonunda 40 olmuştu. Hatta şık bir gece ayakkabısı almıştım 40 olmayınca 41 numara:) Ama doğumdan sonra tabii ki verilen kilolardan sonra ayağım küçüldü ve 38 de kaldı. Hemen hemen her gün eşinizden şişen ayaklarınıza aromatik yağlarla masaj yapmasını isteyin. El ve ayak masajı sizi ve ödeminizi rahatlatır. Manikür ve pedikür yaptırmak hamilelikte en sevdiğim eylemlerdi.

  • Yürüyüş, yüzme, yogayla hayat bulun!

Bu egzersizler hem size hem bebeğinize iyi gelecektir. 12. haftadan sonra hamile yogası yapmaya başlayabilirsiniz şiddetle tavsiyemdir hem ruh hem beden ağırlığınız hafifleyerek sizi doğuma hazırlayacak. Yürüyüşe gelince kesinlikle açık havada elinizde suyunuzla olmalı.  Sabah erken saatlerde ya da gece geç saatlerde yürüyüş yapın derim. Yüzme ise sırt ağrılarınıza iyi gelecektir. Eğer hamile moyalarını demode buluyorsanız büyük beden mayo veya bikini tercih edin.

  • Rahat kıyafetler giyin!

Giyim deyince aklınıza rahatlık gelsin. Kesinlikle dar,  açık renk, pamuklu kıyafetleri seçmeyin. Hamile modasının en trend kıyafeti rahatlıktır. Saçlarınız, makyajınız ve aksesuarlarınızla herkes tarafından beğenileceğinize emin olun!

  • Ahh şu lekeler!

Hormonlarımız,  cildimizde değişikliğe yol açtığından hamilelerin en çok karşılaştıkğı ve korktuğu cilt lekeleridir. Yüzümüzdeki lekeler doğum sonrası kaybolur kaybolmasına da bazısıda hatıra olarak kalır. Lekelerden korunmak için yüksek koruma faktörü kullanarak güneşin kuvvetli olmadığı zamanlarda dışarı çıkalım.

  • İstediğiniz kadar uyuyun!

Sıcaklarda uyumak zordur hamileliğin sonlarına doğru daha da zordur uyumak. Ama kendinizi uykulu hissettiğiniz an hemen bir yere uzanıp şekerleme yapın. Klima çalıştırırsanız dikkatli olun malum hastalanmamaları gerekli ilaç kullanamadığı için hamilelerin. Uykuya yatarken mideniz dolu olmasın he birde uzandığınızda  yastıkla göbeğinizi destekleyin. Dilediğiniz kadar tembellik hakkınız var çünkü yenidoğan bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sizi uykusuz günler bekliyor olacak hazır olun!

ippppp

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

ipekile

ipekile

Sosyal yönü kuvvetli, iletişimde olmaya bayılan, teknoloji meraklısı, bildiğini paylaşmak için dünyaya gelmiş, kocasına aşık, Emir ve Almir’ine düşkün, ailesine bağlı, arkadaşlarını seven, okul öncesi öğretmeni bir anneyim.

Yorum Yap

error: İpek İle\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'de Sağ Tuş Yasak :)